To metoda zapobiegania błędom. Twórcą był japoński inżynier Shigeo Shingo. Rozwiązania zawarte w tej metodzie zabezpieczają przed pomyłką. W codziennym życiu takich rozwiązań jest wiele, np.: podczas jazdy samochodem, odgrzewania jedzenia w kuchence mikrofalowej lub podłączania ładowarki do gniazdka elektrycznego.
Szpitale, w których każdy proces kliniczny jest obciążony pewnym ryzykiem popełnienia błędu, poszukują rozwiązań nowoczesnych i skutecznych. Poka-yoke w procesach klinicznych jest bardzo użyteczną metodą, która może zapobiegać powstawaniu pomyłek, błędów medycznych czy zdarzeń niepożądanych. Pacjent korzystający z usług medycznych oczekuje by proces przebiegał sprawnie, możliwie szybko i bez komplikacji. Wysoki poziom bezpieczeństwa nie zależy tylko od wykwalifikowanego i doświadczonego personelu medycznego lecz również od niezbędnej infrastruktury, która zaprojektowana w sposób zapobiegania błędom zwiększa wymagany poziom bezpieczeństwa.
Częste powtarzanie tych samych, podobnych czynności usypia czujność pracownika. Rutyna może być potencjalną przyczyną błędu, dlatego ważne jest umiejętne zaprojektowanie sprzętu, by personel mógł wykorzystać czas na pracę z wartością dodaną przy pacjencie, niż zastanawiać się jak podłączyć urządzenie. Skuteczne rozwiązanie poka-yoke nie powinno doprowadzić do wykonania nieprawidłowej czynności. Rozwiązania poka-yoke dzielą się na dwa rodzaje:
Sprzęt medyczny, urządzenia i procesy kliniczne z zastosowaniem poka-yoke zabezpieczają przed: